Saatin Tarihçesi

Saat tarihçesi tam olarak kullandığımız elektronik veya duvar saatleri dışında günümüzden geçmişe dönüş baktığımızda farklı saat türleri görebiliyoruz, bilim adamlarının tahminlerine göre bu saatlerin geçmişi milattan önce 4000’li yıllara dayanıyor, işte o muhteşem icat saat tarihçesi. 24 saat esaslı saatler ise 15. yüzyıldan beri kullanıldığını bilim adamları öne sürüyor. MÖ 4000’ler de Mısır uygarlığında ilk saat çalışmaları başladığını bazı bilim adamları görüş olarak sunuyor, Mısır uygarlığı hatta ilk güneşin doğuş ve batışını keşfedip buna göre hayatlarını şekillendirmeye başlamışlardı. Bir süre sonra güneş saatini keşfetmişlerdi, Mısırlılar güneşin konumuna göre kendilerine saat yapmışlardı.
Güneş saati, saati veya zamanı Mısırlılara göre ölçmeye yarayan bir aletti. Güneş saati güneşin konumuna göre gölge bırakıyor ve Mısırlılar da gölgeye göre saati yorumluyordu lakin güneş saati pekte başarılı bir icat olmadığı zamanın ve bilimin ilerlemesi ile anlaşıldı. Bulutlu ve rüzgarlı günlerde veya gece saatlerinde bu yapılan saat ile ilerlemenin pekte bir mantığı yok gibiydi.

Aynı Mısırlılar bilimin sayesinde kum saati keşfini de gerçekleştirip dünyaya kazandırmışlardı. Lakin kum saati içinde bir sorun vardı. Kum saati de beklenileni zaman geçtikçe veremiyor, insanlar saatler de sorun yaşıyordu. Kum saatinde toplam geçen süresi sabitti ancak akış hızı sabit değildi, sonuçta madde tekli değil çoğul akışta idi. Yine de Mısır ve Avrupa uygarlığı için kum saati uzun bir zaman boyunca kısa zaman aralığını ölçmek için birebir olmuştur.

saat tarihçesi

saat tarihçesi

Su saati ise sonralar da bulunmuş ancak akış hızında sıkıntı yaşanmış ve bu saatte kullanımı başarılı olmamıştır. Buna benzer tüketime göre zamanı belirleyen birçok saati vardır. Ateş saati bunlardan biridir, ateş saati ise yanan mum ile ilerleyen zamanın tahminidir.  Bizim kullandığımız mekanik saatlerin ise ilerleyişinin kronolojik sıralaması şu şekildedir:Saat Tarihçesi Kronolojisi

 • 1524 tarihi kurmalı saatlerin yapıldı ilk tarih olarak tarihe geçti. Alman kilit ustası Peter Henlien, tarihte bilinen ilk kurmalı saati üretti.
 • 1550’liler de ise dünya da mekanik saatlerin sayısı inanılmaz bir artışa geçmişti, kurmalı saatler yerini mekanik saatlere bırakmıştı. Üretilen saatlerin büyük kısmı Alman ve Fransız üretimiydi. 1575’te İsveç ve İngiliz üreticiler ortaya çıktı. Ancak o zamanlar da saatler bir aksesuar aleti olarak görülüyordu. Yani saatler, saat anlamıyla gelişmesi dışında bir moda girişimiydi.
 • 1600’den sonraki değişiklikler de esasen bu moda ve aksesuar görüşünü değiştirmedi. Artık saatler tamamen bir takı olarak görünüyordu ve mücevher değerinde idi.
 • 1656’da ilk sarkaçlı saat üretildi.
 • 1704’te Dullier adında bir üretici, Pirinç parçaların bazılarını mücevherlerle değiştirmeyi denedi.
 • 1721 de ise saatin gelişmesi için güzel şeyler oluyordu. İlk sarkaçlı saat icat olmuştu. George Graham’in yaptığı sarkaçlı saat, dakikliği ile mevcut zamanda çığır açmıştı. Bu sarkaçlı saat günde sadece ve sadece 1 saniye geri kalıyordu.
 • 1761’de John Harrison’ın yaptığı saat o zamana kadar yapılmış saatler içerisinde şaşım oranı en düşük olan saatti. Günde sadece 0.02 saniye şaşıyordu, bu saatin yapımcı John Jarrison’a para ödülü verildi. Verilen ödül ise tam tamına 10 milyon dolar idi. • 1800’de ilk kez bir cep kronometresi yapıldı, yani saniye ilk kez cebe girdi.
 • 1850’de Amerika’da ilk kez büyük çapta bir saat fabrikası açıldı ve ilk kez seri üretim başladı.
 • 1952’de ilk kez pilli saatler üretilmeye başlandı, bu mucizevi saatler “pil” denen yine mucizevi bir yapı sayesinde çalışıyor ve hiçbir kurmalı saatin ulaşamadığı sağlamlık ve dakikliğe ulaşamayan bir yapıya sahip oluyordu.
 • 1970’de ise tarihin ilk elektronik saatleri piyasalarda görülmeye başlandı.

Saat tarihçesi, saatin tarihçesi, saat tarihçesi kronolojisi, saat tarihçesi saati kim icat etti

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Saatlerin Anlamı